Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Yazar: Emre Rothzerg Kedi Kedi bakımı

Günümüzde neredeyse herkesin evinde bir evcil hayvan bulunuyor. Genellikle köpek, kuş, balık, kaplumbağa gibi hayvanlar beslense de şüphesiz en çok beslenen ve en çok sevilen evcil hayvanlardan biri de kediler. Kediler, mucizevi doğaya sahip ve eşsiz güzellikleriyle de çoğu kişiyi kendine aşık ediyor. Kedilerin bu eşsiz doğalarından biri de şüphesiz keskin, sivri ve uzun tırnakları. Eğer bir kediyi kızdırdıysanız ve sizi tırmaladıysa bu tırnakların ne kadar can yakabildiğine şahit olmuşsunuzdur. Bu nedenle kedi sahipleri sıklıkla internet üzerinde kedi tırnağı nasıl kesilir sorusunu aratmaktadır. Kedinizin tırnağını isterseniz evde kendiniz, isterseniz de uzman bir veteriner yardımı ile kesebilirsiniz. Peki kedi tırnağı nasıl kesilir? Kedinizin tırnağını keserken nelere dikkat etmeniz gerekmektedir?

Kedilerin tırnakları kesilir mi?

Kedilerin tırnaklarının oldukça uzun ve insanlar için oldukça tehlikeli olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Ancak yine de bazı kişiler dostlarına zarar vermekten veya onları stres altına sokmaktan çekiniyor ve sık sık kedilerin tırnakları kesilir mi sorusunu soruyor. Bunun cevabı şüphesiz evet. Kedilerin tırnakları kesilir. Özellikle kediniz sürekli evde yaşıyorsa tırnaklarının oldukça uzadığını görebilirsiniz. Kedigiller ailesinden kedilerin tırnak yapısı şu şekildedir. Tırnaklar uzadıkça döner ve oval bir şekil alır. Bu şekil eğer kedinizin tırnaklarını hiç kesmezseniz veya törpülemezseniz kedinizin patilerine batmaya başlayabilir. Bu durum da kedinizin sürekli patilerini yalamasına ve canı acıdığından daha sinirli bir ruh haline bürünmesine neden olur.

Evcil kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kesebilirsiniz. Ancak kediniz kaçıyor, saldırıyor veya ısırıyor ise kedinizin tırnaklarını bırakın bir veteriner kessin. Böyle durumlar kedilerin tırnaklarının yanlış kesilmesine neden oluyor. Kedilerin tırnakları sinirler ile doludur, bu nedenle tırnak kesme işleminin oldukça profesyonel bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Kedilerin tırnakları kesme tekniği

Kedilerin tırnaklarını kesme taktiği ile kolay bir şekilde kedinizin tırnaklarını kesebilirsiniz. Öncelikle bu işlemi yapmadan önce kedinizi ürkütmemeye ve korkutmamaya oldukça dikkat etmelisiniz. Kediler, doğaları gereği oldukça vahşi hayvanlardır ve bir terslik olduğunu hissederlerse hain bir saldırıya uğrayabilirsiniz. Kedinizin tırnağını keseceğiniz tırnak makası mutlaka kediler için özel olarak üretilmiş bir tırnak makası olmalıdır. Kedinizin tırnaklarını asla kendi tırnak makasınız veya başka bir nesle ile kesmeye çalışmayın. Bu durum kedinizde geri dönülemeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kedi tırnağı nasıl kesilir sorusunun cevabına başlarken öncelikle kedinizin tırnaklarını kesmeye başlarken etrafa kesilen tırnakların saçılmaması için yere bir örtü serebilirsiniz. Bu işlemi yaparken iki kişi olmanız kedinizin tırnaklarını çok daha hızlı kesmenize yardımcı olabilir. Bir kişi kediyi tutarken, diğeri hızlı bir şekilde tırnaklarını kesebilir. İşleme başlarken kediyi kucağınıza alın ve gerilmemesi için sevin. Kedinizi, size zarar veremeyeceğine emin olduğunuz bir pozisyonda tutun. Ancak bunu yaparken kedinizi fazla sıkmamaya ve canını yakmamaya özen gösterin. Kedinizin patisine bastırın. Bastırdıktan sonra zaten kedinizin tırnakları ortaya çıkacaktır. Nazik bir şekilde kedinizin tırnaklarının yalnızca beyaz kısmını kesin. Kesme işlemini tek seferde yapmaya özen gösterin. Kırmızı olan kısımlara dokunmamaya mutlaka özen gösterin. Bu kısım tırnak değil, sinirlerle dolu bir et kısmıdır. Zarar verildiği taktirde kanayabilir.

Kedi tırnak kesimi fiyatı

Eğer kedinizin tırnağını evde kendiniz yapmak istemiyorsanız veya kendinize güvenmiyorsanız bırakın bu işlemi mutlaka işinde uzman olan biri halletsin. Sizler için kedi tırnak kesimi fiyatı konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. 2020 yılında bakanlık ve devle tarafından belirlenen ücret 25 TL şeklindedir. Ancak bazı veterinerler de bu fiyat değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak net olarak söyleyebiliriz ki, hiçbir yerde fiyat vergiler dahil 50 TL’yi geçmeyecektir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Yıllarca hayvan derneklerinde çalıştım, bu blogumda sizlerle bilgilerimi paylaşacağım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL