Kedi Tuvaleti (Kumu) Nasıl Temizlenir?

Kedi Tuvaleti (Kumu) Nasıl Temizlenir?

Yazar: Emre Rothzerg Kedi Kedi bakımı

Eğer daha önce bir kedi sahibi olmadıysanız, temel bakım gereçlerinden biri olan kedi tuvaleti (kumu) nasıl temizlenir fikir sahibi olmayabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, bu konu hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Kedi kumu düzgün temizlenmediği takdirde fazlasıyla sert bir amonyak kokusuna sebep olabilir. Ayrıca kedi dışkısında bulunan bazı parazitler, insanlar için ölümcül olabilir. Ancak kedi tuvaleti(kumu) nasıl temizlenir isimli yazımızdaki tüm tavsiyelere uyarak hiçbir sorun yaşamadan bu koku sorunlarından kurtulabilmeniz mümkün. Ayrıca kedi kumu çok kokulu veya dolu olursa, zamanla kediniz buraya tuvaletini yapmayı reddedebilir. Bu durumda titizlikleriyle meşhur olan kedilere kabahat bulmak yersiz olacaktır. Tek yapmanız gereken rutin temizlik. Bu sayede hem siz hem de kediniz mutlu olabilir.

Peki kedi kumu (tuvaleti) nasıl değiştirilir? Bunun için bir kepçe kullanmanız gerekir. Eğer temizlemeyi her gün yapıyorsanız, topaklanan kumu almanız yeterli olacaktır. Bunun haricindeki değişim günlük ve haftalık olarak farklılık gösterecektir.

Kedi kumu günlük değişimi nasıl olmalı:

  • Kedi kumunda yer alan dışkı kümeleri, günde en az bir kere temizlenmeli.
  • Atıkları bir poşete koyun ve ağzını bağlayın. Bu poşetleri evin içinde tutmayın!
  • Kedi kumu kepçesini her gün yıkayın ve açıkta bırakmayın. Bunun için kapalı bir kap veya poşet kullanmalısınız.
  • Kedi kumunun kenarını ve kapağını sabunlu suyla temizleyin.

Haftalık kedi kumu değişimi nasıl olmalı:

  • Kum kabını tamamen boşaltın ve suyla yıkayın. Amonyak ve ağır kimyasallar kullanmaktan kaçının. Kediler bu tip kokulara karşı çok hassastır ve onlar için rahatsız edici olabilir.
  • Ağır kokulu çamaşır suyu ve benzeri kimyasallar kedinin kaba girmesine engel olabilir.
  • Kutuyu yıkadıktan sonra eski kumu tamamen atın ve içini yeni kum ile doldurun.

Kedi Tuvalet Kabı Nasıl Olmalı

Kediler temizliğe önem veren çok titiz hayvanlardır. Eğer kedi kumu dolu olursa, tuvalet yapmak için farklı yerler arayışına girebilirler. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için kedi tuvalet kabı nasıl olmalı? Eğer evde birden fazla kedi varsa, her kedi için farklı bir kedi kabı kullanmalısınız.

Kedi tuvaleti nasıl temizlenir sorunundan ziyade, kedi kumu için seçtiğiniz kumda çok önemlidir. Bazı kumlar topaklanma özelliğine sahipken, bazıları koku hapsetmeye yarar. Ancak iri taneli kumlar bazen kediler için zorlayıcı olabilir ve kediler tuvaletlerini bu kaplara yapmayı reddedilirler. Bu yüzden kedi kumu ince taneli olmalıdır. Ayrıca kediler tuvaletini yapmadan önce içgüdüsel olarak eşeleme yaparlar. Bu da pis kumun evin içine yayılmasına sebep olabilir. Bu istenmeyen durumlara karşı derin bir kedi tuvaleti tercih etmeniz gerekebilir. Kediniz sevdiği bir tuvalet kabı bulursa, bunu değiştirmeyin. Sürekli olarak kum ve kova değiştirmek, kedinizin tuvalet kullanmasından vazgeçmesine sebep olabilir.

Eğer kedinizi sokaktan sahiplendiyseniz, evde bulunan saksılara ve çiçek topraklarına tuvaletlerini yapabilirler. Bu yüzden onları ev bitkilerinden uzak tutun.

Kedi Kumu Kaç Günde Bir Değiştirilir?

Hayvan bakmak ciddi sorumluluğu beraberinde getirir kedi kumu kaç günde bir değiştirilir, sizin için olduğu kadar kediniz için de önemli bir sorundur. Kedi kumunu değiştirme sıklığı, evde beslediğiniz kedi sayısına, kullandığınız kumun litresine ve kabına göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak kedi kumu haftada en az iki kere değiştirmeniz gerekebilir. Eğer temizliğini günlük olarak yapıyorsanız, değişimi iki haftada bir yapabilirsiniz. Kedi kumu kaç günde bir değiştirilir net bir işaret isterseniz, kumdaki topaklanma, yoğun koku ve ıslak kum, değişim zamanının habercisidir.

Kedi kumunu her değiştirdiğinizde, kabın içini fırçalayın. Çıkmayan lekeler için çamaşır suyu gibi amonyaklar yerine limon suyu gibi doğal temizleyicileri tercih edebilirsiniz.

Kedi Kumu Ürünleri ve Fiyatları

Kedi kumu ürünleri ve fiyatları malzemenin kalitesine göre değişiklik gösterir. Bazı kumlar topaklanmaya müsaitken bazılarının koku ve nem hapsedebilme özellikleri vardır. Çoğu zaman ince taneli kumlar, kalın taneli olanlara göre daha ucuzdur. Lavanta kokulu topaklanan kumlar, satın alabileceğiniz en pahalı ürünler arasındadır. Bunun dışında organik kedi kumları da son zamanlarda popüler ürünler arasındadır. Kedi kumu fiyatları ortalama litre başına 3 TL olarak fiyatlandırılır. Ancak kumun kalitesi arttıkça, litre başına fiyat 20-30 TL’ye kadar çıkabilir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Yıllarca hayvan derneklerinde çalıştım, bu blogumda sizlerle bilgilerimi paylaşacağım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL