Kedilerde Kuyruk Hareketleri Ne Anlama Geliyor?

Kedilerde Kuyruk Hareketleri Ne Anlama Geliyor?

Yazar: Emre Rothzerg Kedi

Kedilere en sevdiğin organın hangisi diye soracak olursak cevap şüphesiz kuyrukları olur. Kedilerin kuyruklarını çok sevdiğini herkes bilir. Hatta bazı kediler öyledir ki kuyruğunuza dokunduğunuz anda size saldırabilir ve yaralayabilirler. Siz kuyruklarını kabarık ve sallanan komik bir uzuv olarak görseniz de kuyruklar kedilerin tüm ruh hallerini birebir yansıtmaktadır. Peki kedilerde kuyruk hareketleri ne anlama geliyor?

Kedilerin anatomilerine bakıldığında neredeyse tüm kedilerin aynı kaslara ve aynı kuyruklara (boyut ve tüy yapısı hariç) sahip olduğu görülmektedir. Elbette istisna olarak birkaç cins bulunsa da bu durum kedilerin kuyruk hareketlerinin evrensel bir dil olduğunu da kanıtlar. Kedilerinizin mimikleri bulunmadığı için ne hissettiklerini kuyruk hareketlerine bakarak anlayabilirsiniz. Bu makalemizde en çok merak edilen konulardan biri olan kedilerde kuyruk hareketleri ne anlama geliyor konusunu sizler için detaylı bir şekilde ele aldık…

Kedilerin Kuyruğunu Yukarıda Tutması

Kedinizin kuyruk hareketlerini gözlemlediğinizde kuyruğunun düz ya da ucu kıvrık bir pozisyonda olduğunu görüyorsanız sevinebilirsiniz. Çünkü bu durum kedinizin oldukça mutlu olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu hareket kedinizin sizi sevdiğini ve sizin yanınızda kendini güvende hissettiğini de belirtir. Ayrıca bu hareketi yapan kedinizin sizinle oyun oynamaya çalıştığına da rastlayabilirsiniz. Çünkü bu hareket kedinizin arkadaş canlısı bir ruh haline sahip olduğunu da simgelemektedir. Kısacası bu hareket mutlu, huzurlu ve keyfi yerinde olan bir kediyi ifade eder.

Kedilerin Kuyruğunu Aşağıda Tutması

Bu hareketi genellikle huzursuz bir ruh haline sahip kediler sergilemektedir. Eğer kediniz bir şeyden korkmuşsa ya da tedirgin hissediyorsa da bu hareketi yaptığına rastlayabilirsiniz. Örneğiniz evde elektrikli süpürgeyi çalıştırdığınızda kedinizin kuyruğunu aşağıda tutarak kaçtığına rastlamışsınızdır. Kediler herhangi bir iz ya da av üzerindeyken de bu kuyruk hareketini yapabilirler. Bunun nedeni tam odaklanma yaşamalarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bazen kediniz oyun oynarken de bu hareketi yapabilir. Bu hareket oyun sırasında çoğu zaman bilinçli olarak yapılmaz. Kısacası kediniz bu hareketi üzgün veya huzursuzken yapar.

Kedilerin Kuyruğunu Sallaması

Kedilerde kuyruk hareketleri ne anlama geliyor konusunda en merak edilen konulardan biri de şüphesiz kedilerin sürekli kuyruk sallamasıdır. Genellikle köpeklerin mutlu olduğunda yaptığı bu hareket kedilerde aynı anlama gelmemektedir. Kedilerde bu hareket genellikle büyük bir merak simgesidir. Örneğin eve hiç bilmediği ve daha önce görmediği bir eşya geldiyse kediniz bu eşyanın etrafında büyük bir merak içerisinde kuyruğunu sallayarak döndüğüne rastlayabilirsiniz. Ayrıca bu hareket kararsızlık simgesi de olabilir. Örneğin elinizde bir oyuncağı oynaması için kedinize tutuyorsanız oyuncağa ve size kuyruğunu sallayarak bakabilir. Bunun nedeni oyun oynayıp oynamamaya karar verme aşamasında olmasıdır. Kısacası bu kuyruk hareketi kedilerde merak ve kararsızlığın simgesidir.

Kedilerde Kabarık Kuyruk

Kedilerin en net olduğu kuyruk hareketlerinden biri de kuyruk kabartma hareketidir. Bu hareketin anlamları çok basittir. Kediniz huzursuzdur. Kendini güvende hissetmiyordur ya da bir şeylerden çok korkuyordur. Örneğin kedinizin yanına bir arkadaş veya başka bir kedi getirdiğinizde bu hareketi yaptığına rastlayabilirsiniz. Bu hareket böyle bir durumda kendimi güvende hissetmiyorum, bu bir tehdit anlamına gelmektedir. Kedilerin bir şeye sinir olduklarında da bu hareketi yaptığını gözlemleyebiliriz. Bunun nedeni kendini daha büyük göstermek istemesi ve karşısında bulunan tehlikeyi uzaklaştırmak istemesidir. Kedilerin bir şeyden çok korktuklarında da bu hareketi yaptığına rastlamak mümkündür…


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Yıllarca hayvan derneklerinde çalıştım, bu blogumda sizlerle bilgilerimi paylaşacağım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL