Köpeğe Bahçede Nasıl Bakılır?

Köpeğe Bahçede Nasıl Bakılır?

Yazar: Emre Rothzerg Köpek Köpek bakımı

Evcil bir hayvan sahibi olmak isteyen ancak bunun için evi tercih etmeyen pek çok insan için köpeğe bahçede nasıl bakılır isimli yazımızda bilmeniz gerekenleri konu edineceğiz. Ancak bahçede köpek bakmak evdekine oranla farklı sorunları beraberinde getirecektir. Örneğin ev köpeklerinin soğuk havada ekstra bir korunma ihtiyacı olmaz. Fakat bahçede bakılan köpeklerde durum farklı olur. Her şeyden önce bağışıklık sisteminin sürekli güçlü kalması gerekebilir.

Elbette bahçeli evde köpek beslemek olağandışı bir durum değil. Hatta bahçesi olan insanların çoğu bahçesinde köpek besler. Fakat bazı köpeklerin ırksal özelliklerinden ötürü, ne yaparsanız yapın bahçede beslemeye uygun olmayabilir. Fakat köpeğe bahçede nasıl bakılır konusuna giriş yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Bahçede Köpek Bakmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bahçede köpek beslemek basit bir güvenlik tedbiridir ve hem sizin hem de çocuklarınız için güzel bir etkileşim sağlar. Ancak bahçede köpek bakmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır.

Güvenlik: Bildiğiniz gibi cins köpekler hırsızların odağında olabiliyor. Onlar için evcil hayvanlar bir evlattan ziyade maddi kazanç kaynağı olacağı için, çalınma olayları çok sık yaşanıyor. Hele ki köpeğiniz iyi niyetli, uysal ve sevecense hırsızlar bunu suiistimal eder. Bu durumun önüne geçmek için bahçenize insanların kolaylıkla giriş çıkış yapabilmesini engelleyin. Metal teller bunun için ucuz ve etkili bir çözümdür.

Başkalarının güvenliği: Ne yazık ki bazı durumlarda saldırgan köpekler, bahçeye giren herkesi yaralama eğiliminde olabilir. Bunun hukuki ve vicdani sorumlulukları vardır. Bahçenize giren bir çocuk veya postacının başına gelebilecek her türlü durumda sorumluluk size ait olacaktır.

Havlama sorunu: Bazı köpekler havlamayı severler ve uyanık kaldıkları her an havlama eğiliminde olabilirler. Bunun en bilinen örneği golden ve cocker gibi köpek cinsleridir. Bu cins köpekleri evinizin bahçesinde besleyecekseniz, yaratacakları rahatsızlıktan haberdar olmanız gerekecektir. Eğer evinize çok yakın komşunuz varsa, daha az havlayan köpekleri tercih etmeniz gerekebilir.

Yanlış cins seçimi: Bazı köpekler soğuk iklimlere karşı aşırı duyarlıdır ve bahçede bakılmak için uygun değildir. Soğuk bir kış gününün sabahında acı bir manzara ile karşılaşmamak için, hassas köpek cinslerini kulübelerde beslemekten kaçınmalısınız.

Bahçede Köpek Beslemek İçin Yapılması Gerekenler

Köpeğe bahçede nasıl bakılır? Her şeyden önce köpeğinizin yaşayabilmesi için bir kulübe inşa etmeniz veya almanız gerekecektir ancak bunun için göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler vardır. Peki bu faktörler nelerdir?

  • Hava koşulları: Hava koşulları köpeklerin yaşam kalitelerini doğrudan etkiler. Kısa tüylü köpek cinsleri uzun tüylülere göre çok fazla üşürler. Ne kadar tedbir alırsanız alın insan gibi üşüyebilir ve soğuktan ölebilirler. Eğer husky ve alman çobanı gibi köpek cinslerini sıcak iklimlerde yetiştirmek istiyorsanız, kulübesinin gölgelik bir alanda olduğuna emin olmalısınız.
  • Hareket edebilecekleri bir alana sahip olmaları: Köpekler yüksek enerjili canlılardır ve egzersiz yapmak onlar için gerçek bir ihtiyaçtır. Bazen kendileriyle oynayacak kimse bulamasalar bile, hareket edecekleri alanda kendi başlarına spor yapabilirler. Bu durumda bahçede köpek bakmak isteyenler köpekler için yeterince geniş bir hareket alanı sağlamalıdır.
  • İklim koşullarından korumak: Her ne kadar köpeğiniz hava koşullarına dayanıklı bir cinste olsa, gece sıcak kalabilmeleri için birtakım önlemler almanız gerekir. Bu önlemlerin başında rüzgâr ve yağmur gibi durumlardan koruma gelir. Bunun için izole edilmiş bir çatı ve yerden yüksekte bulunan bir kulübe gerekir. Kulübenin etrafını naylon ve strafor ile çevrelemek, çatısını izole etmek ve bir palet ile yerden yüksekte bulunmasını sağlamak etkili koruma yöntemlerindendir.
  • Yaşam koşulları: Köpekler, sivrisinek, pire ve kene gibi parazitler tarafından çok fazla rahatsız edilebilir. Ne yazık ki bu canlılar, köpeğin hastalanmasına ve cilt rahatsızlıklarına yakalanmasına sebep olur. Köpekler bu canlılar yüzünden çok acı çekebileceğinden, düzenli aşılarına ek olarak kulübenin etrafını da ilaçlamanız gerekir.
  • Temiz yaşam koşulları: Köpekler kediler gibi kendilerine temizleyebilme yeteneğine sahip değiller. Nitekim böyle bir ihtiyaç duymazlar ancak bu onların pis yaşayabilecekleri anlamına gelmez. Bu yüzden köpeklerinizin mama ve su kaplarını düzenli olarak temizlemeli, kulübesinin içinde bulunan yatağını yenilemelisiniz.
  • Sağlıklı besleyin: Sokak koşulları çok acımasız ve yorucu olabileceğinden köpeğiniz evde beslenen köpeklere göre daha fazla hastalanabilirler. Bu yüzden bağışıklıklarını güçlü tutmanız gerekecektir. Sağlıklı ve yağlı bir köpek, soğuk iklim koşullarında daha az rahatsızlanacağından bahçede köpek beslemek isteyenler için önemli bir yer tutar.
  • Onunla vakit geçirin: Son olarak köpeğinizin de bir canlı olduğunu ve gününüzün en az bir saatini onunla geçirerek onu mutlu edebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Eğer köpeğinizi ihmal ederseniz mutsuz ve depresyonda olabilirler.

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Yıllarca hayvan derneklerinde çalıştım, bu blogumda sizlerle bilgilerimi paylaşacağım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL