Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazar: Emre Rothzerg Köpek Köpek besinleri Köpek sağlığı

Günümüzde neredeyse hepimizin evinde sevimli bir köpek bulunuyor. Bu sevimli dostlarımız iyi günümüzde, kötü günümüzde, kısacası her zaman bizimle olan vefalı dostlarımız. Hepimiz hem fikiriz ki köpekler yalnızca kendi mamalarıyla beslenmelidir. Bu nedenle köpeğimize mama satın alıyoruz. Peki köpek maması alırken içeriğine dikkat ediyor musunuz? Çoğu evcil hayvan sahibinin yapmayı unuttuğu ya da atladığı, ancak hayati önem taşıyan konulardan biri de bu. Çoğu kişi internette köpek maması seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusunu aratsa da bu soruya ne bir cevap alamıyor. Sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde araştırdık. Peki köpek maması seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Köpek maması nasıl seçilir sorusuna birçok cevap verilebilir. Köpek maması seçerken öncelikle evcil hayvanınızın göz önünde bulundurmanız gereken birtakım özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler iyi bilindiğinde ve dikkate alındığında, dostunuz için en uygun ve sağlıklı mamayı seçebilirsiniz. Peki köpek maması nasıl seçilir?

Köpeğin Yaşına Göre Mama Seçimi

Bir hayvan, 1 yaşına gelene kadar yavru sayılır ve yavru köpekler için uygun olan mamalar ile beslenmelidirler. Yavru köpeklerin mamaları, yetişkin köpeklere oranla gelişimleri daha sağlıklı bir şekilde tamamlansın diye daha çok besin içerirler. Bu nedenle yavru köpeğim yeterince gelişmiyor veya kilo almıyor gibi bir şikâyetiniz bulunuyorsa yetişkin maması ile besliyor olabilirsiniz. 7 yaşından sonra ise köpekler yaşlı olarak kabul edilirler. Yaşlı bir köpeğin çoğu iç organı eskiye oranla daha yavaş çalışır. Yetişkin köpeğinize yüksek enerji içeren yavru veya yetişkin maması verirseniz dostunuzda kabızlık, ishal veya böbrek sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle yaşlı köpeğinizi de mutlaka yaşlı köpek maması ile beslemelisiniz.

Köpeğin Türüne Göre Mama Seçimi

En önemli etkenlerden biri de dostunuzun hangi cins bir köpek olduğudur. Tüm ırklar için üretilmiş mama türleri piyasada bulunsa da uzmanlar köpeğinizin türüne göre mama seçimi gerçekleştirmenizin daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Köpek mamaları genellikle mini ırklar, orta ırklar ve dev ırklar olarak ayrılmaktadır. Her mamanın besin değerleri değişkendir. Örneğin pug cinsi bir köpek mini ırktır ve gün içinde fazla enerji sarf etmez. Bu nedenle mini ırklar için üretilmiş mamalardan yemesi en uygunudur. Mini ırk mamaları düşük enerji (köpeğinizin ihtiyacı olan kadar enerji) içerirler. Dogo argentino cinsi bir köpek ise dünyanın en hareketli köpek cinslerinden biridir. Kendisi büyük bir ırktır ve gün içerisinde bolca egzersiz yapması gerekmektedir. Bu nedenle bu cinse ihtiyaç duyduğu enerjiyi verecek olan yüksek besin değerlerine sahip olan büyük ırklar için üretilmiş mamalardan verilmelidir.

Yavrular İçin Olan Mamalar ile Yetişkinler İçin Olan Mamaların Farkları Nelerdir?

İnsanların kafasını karıştıran sorulardan birisi de yavrular için olan mamalar ile yetişkinler için olan mamaların farkları nelerdir sorusudur. Öncelikle iki mama türü incelendiğinde bariz fark yavru mamaları daha küçük taneli ve daha yağlıdır. Yetişkin mamalarının ise taneleri daha büyük ve biraz daha kuru bir forma sahiptir. İçerik olarak bakıldığında yavru mamaları besin değeri açısından daha zengindir. Bunun nedeni henüz gelişim çağında olan yavru köpeklerin daha fazla proteine ihtiyaç duyması ve gelişimini sağlıklı tamamlayabilmesidir. Yetişkin mamalarının ise besin değerleri daha az, köpeğinizin tam ihtiyacını karşılayacak kadardır.

Köpekler İçin Yararlı Mama Ürünleri ve Fiyatları

Eğer evcil hayvanınızı ne ile besleyeceğinize henüz karar vermediyseniz ve önerilere açıksanız sizler için bir liste hazırladık. İşte köpekler için yararlı mama ürünleri ve fiyatları:

  • Reflex Kuzu Etli ve Pirinçli Yavru Köpek Maması 15 Kg – 194,90 TL
  • Royal Canin Maxi Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması 15 Kg – 344,85 TL
  • Pedigree Biftekli Yetişkin Köpek Maması 15 Kg – 236,66 TL
  • Bonacibo Kuzu Etli ve Pirinçli Yavru Köpek Maması 15 Kg – 248,50 TL
  • Proplan Small Mini Irk Yetişkin Köpek Maması 15 Kg – 366,00 TL.

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Yıllarca hayvan derneklerinde çalıştım, bu blogumda sizlerle bilgilerimi paylaşacağım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL