Köpek Nasıl Yıkanır?

Köpek Nasıl Yıkanır?

Yazar: Emre Rothzerg Köpek Köpek bakımı

Köpekler nasıl yıkanır sorusu, evinde köpek besleyen kişileri ilgilendiren bir diğer önemli konudur. Köpekler insanlara oranla daha kalın deriye ve sık tüylere sahip olduğu için, yıkanmadıklarında kötü bir koku yayabilirler. Fakat çoğu köpeğin banyodan nefret etmesinin sebebi siz değilsiniz. Düzenli aralıklarla banyo yapmak, köpek tüyleri ve derilerinin sağlığı için önemlidir. Ayrıca parazit, kum ve kirden de ancak yıkanarak arınabilirler. Maddeler halinde köpekler nasıl yıkanır:

 • Banyodan önce tüylerini fırçalayın: Temel olarak banyo yapmanın amacı, tüyleri kirlerden arındırmak ve köpeğinize parazitlerden kurtarmaktır. İlk olarak keçelenmiş türlerden kurtulmanız gerekir. Çünkü bu tüylerin arasında su kalabilir ve köpeğinizde tahrişe sebep olabilir. Eğer tüyler açılacak gibi değilse, bir makasla keserek kurtulun. Bu sırada köpeğinizde herhangi bir kene görürseniz, bir veterinere danışabilir veya ilaç kullanabilirsiniz.
 • Ilık su kullanın: Köpekler de bilinenin aksine insanlarda olduğu gibi sıcak ve soğuk suya karşı duyarlıdır. Yeteri miktarda sıcak su köpeğinizin tüylerini yumuşatır ve derisini temizler. Büyük ve yağlı cins köpekleriniz için suyu biraz daha serin tutabilirsiniz.
 • Köpeğinizdeki stresi azaltın: Köpekler için banyo yapmak çok stresli bir durum olabilir. Bu durumda ilk olarak üzerindeki stresi almalısınız. Güven verici bir ses tonuyla onları rahatlatın ve nazikçe yıkayın. Böylece banyo anında sizden açmak istemeyecektir.
 • Köpek şampuanı kullanın: Köpeklerin ciltleri insanlarınkinden çok daha hassas olacağından aynı şampuanı kullanamazsınız. Bu yüzden cildini tahriş etmeyecek bir köpek şampuanı seçmelisiniz.
 • Kulaklara ve gözlere dikkat: Köpeklerin gözleri ve kulakları kimyasal maddelere karşı fazlasıyla duyarlıdır. Eğer köpeğinizin kulağına su kaçırırsanız, iltihaplanmaya sebep olabilirsiniz. Eğer köpeklerinizin kulaklarını güvence altına almak isterseniz, pamuk tıkaçları yerleştirebilirsiniz.
 • Köpeğinizin tasmasını çıkartın: Köpeğinizin vücudunda su kalmamış bir yer kalmaması için tasmasını ve diğer aksesuarlarını çıkarmayı unutmayın.
 • İyice durulayın: Köpeğinizin tüylerinde kalan sabun artığı, cildinde tahrişe sebep olabilir. Bu yüzden duştan çıkmadan önce iyice duruladığınızdan emin olun. Bunu yaparken fön makinesi kullanmaktan kaçınmalısınız. Köpeklerin tüyleri insanlarınkinden daha fazla ısınabilir ve bu cildini kurutabilir.
 • Su basıncını ayarlayın: Yüksek basınç köpekleri fazlasıyla rahatsız eder ancak debiyi çok kısmak da kirlerin çıkmasını önler. Bu yüzden doğru bir basınç ayarlamanız çok önemlidir.
 • Su berraklaşana kadar yıkamaya devam edin: Köpeğinizin temizlenip temizlenmediğinin en iyi göstergesi, tüylerinin görünümü ve akan sudur. Eğer tüylerden aşağı süzülen sular hala bulanıksa yıkamaya devam etmelisiniz.

Köpekler Hangi Sıklıkla Yıkanmalı

Yıkanmak köpekler için faydalı olsa da çok fazla yıkamak zararlı olabilir. Bu durumda akla gelen soru, köpekler hangi sıklıkla yıkanmalı olur.  Köpekler, insanlar gibi günlük duşa ihtiyaç duymazlar. Ancak gene de düzenli olarak yıkamak gerekir. Köpeklerin cinsine, yediklerine ve tüy durumuna göre değişse de genel olarak köpeklerin ayda bir yıkanması gerektiği uygun görülür. Köpek yıkamak için bazı genel kurallar şunlardır:

 • Çoğu köpek ayda bir banyo yapsa da bazı yağlı tüylere sahip köpekler, haftada bir kez yıkanmalıdır.
 • Titiz ve kısa tüylü köpekler, uzun tüylü köpeklere göre daha nadir banyoya ihtiyaç duyarlar.
 • Uzun ve seyrek tüylü köpekler, daha fazla duş yapmak yerine daha sık taranmalıdır.

Köpeğiniz çamuru seviyor veya durgun su birikintilerine çok fazla giriyorsa, daha sık banyo yapma ihtiyacı doğabilir. Ancak çok fazla banyo yapmak zararlı olabileceğinden bundan sakınmalısınız. Köpeklerde çok sık banyo yapmak kepek, egzama ve çeşitli alerjik rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca bazı şampuanlar, cildini tahriş edebilir.

Köpeği Nasıl Yıkamalısınız?

Küçük köpekler büyük köpeklere göre daha plastik küvetlerde hatta lavabolarda yıkanabilir. Bu onların en büyük avantajıdır. Ancak köpeğiniz bir lavaboya sığamayacak kadar büyükse köpekler nasıl yıkanır?

Küvetlerin alt kısımları kaygan olabilir ve köpeklerinizi yıkarken bu çeşitli sorunlara sebep olabilir. Özellikle köpeğinizin altta kalan kısımlarını yıkamaya çalışırken köpeğinize zarar verebilirsiniz. Bunun için köpek küveti satın alabilir ya da küvetinizin altına kaymaz betler koyarak bu işi daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Eğer su yeterince sıcaksa ve hava şartları uygunsa, bir hortum ile bahçede köpek yıkamanın hiçbir mahsuru bulunmaz. Fakat unutmayın, köpekler üşümekten nefret eder ve bu yüzden hasta olabilirler.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Yıllarca hayvan derneklerinde çalıştım, bu blogumda sizlerle bilgilerimi paylaşacağım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL