Köpekler Neden Sahiplerini Yalar?

Köpekler Neden Sahiplerini Yalar?

Yazar: Emre Rothzerg Köpek

Köpeklerde yalama, bir nevi bir sevgi göstergesidir. Neredeyse herkes köpekler neden sahiplerini yalar tahmin edebilir. Saplantılı bir şekilde yalama eylemi, bazı sorunlara da işaret olabilir. Örneğin korku ve anksiyete de yalamaya sebep olabilir.

Köpeğin mutlu olduğunu belli etmesi ve sahiplerini yalaması iyi bir şey gibi görülebilir. Köpeklerin çoğu bunu iyi niyetlere bağlı olarak yapar. Bunu bir nevi bir öpüşme şekli olarak düşünebilirsiniz. Peki köpeklerin sahiplerini yalaması ne kadar doğru? Köpeklerin yalamaları bazen kontrolden çıkabilir ve çok rahatsız edici olabilir.

Köpekler neden sahiplerini yalar, bunu tek bir sebebe bağlamak yanlış olacaktır. Uzmanların yaptığı köpek araştırmalarına göre, köpekler birçok farklı sebepten ötürü bu eylemi gerçekleştirebilirler. Yalamak, köpeklerin en içgüdüsel davranışlarından biri olarak kabul edilir. Köpekler insanları yalamaya bayılır ve köpek sahiplerinin birçoğu, bunu bir sevgi gösterisi olarak algılar. Bu biraz şaşırtıcı gelebilir ancak köpeğin insanları yalama şekilleri, yalama sebebini de belli edebilir. Köpekler tek bir noktayı aşırıya kaçacak şekilde yalıyorsa, bu bir sorun olabilir. Bu durumda bir veterinere görünmeniz gerekebilir.

Köpeklerin Yalama İçgüdüsü

Bir anne köpek, yavrusu doğduğunda ilk iş olarak onu yalar. Bu onun nefes almasını ve kan akışının uyarılmasını sağlar. Bu onların bağlarının da gelişmesine destek olur. Muhtemelen yavru köpeklerin gerçekleştirdiği en temel eylemlerden biri yalamaktır. Dolayısıyla köpekler için yalamak çok önemlidir ve doğal bir sevgi gösterisidir.

Köpekler, çok fazla bilgi toplamak için burunlarını ve ağızlarını kullanma eğilimindedir ve bu nedenle, daha çok neyi koktuklarını anlamanın bir yolu olarak bazen başka bir köpeğin idrarını veya dışkısını yalarlar. Muhtemelen en büyük faktörlerden biri tadı güzel olmanızdır. Cildimiz oldukça tuzlu olabilir veya üzerinde yeni yediğimiz yiyeceklerden bir miktar kalıntı olabilir ve köpekler buna bayılır. Köpeklerin keşfetmeyi çok sevdiği ilginç bir tat.

Köpeklerin Yalama Sebepleri Nelerdir?

Köpekler neden sahiplerini yalar:

İletişim: Vahşi köklere sahip köpekler, eskiden beslenmek için annelerini yalardı. Günümüzde köpekler iletişim kurmak için birbirlerini yalarlar. Sahiplerinin veya diğer köpeklerin niyetlerini anlamak için yalama içgüdüsüne girebilirler. Bazı durumlarda bu boyun eğdiklerinin bir göstergesidir.

İlgi arayışı: Bazen köpeklerinizi sevdiğiniz anda sizin elinizi yalamaya başladıklarını fark etmişsinizdir. Bu rahatsız edici bir durum olmakla beraber daha fazla ilgi isterler. Eğer köpekler üzerinize atlayıp sizi yalamak istediklerine müsaade ederseniz, daha fazla yüz bulabilirler ve bunu alışkanlık haline getirirler.

Bir soruna işaret etme: Köpeğiniz sürekli olarak bir noktayı yalıyorsa, bu ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Özellikle anksiyete ve hassas ciltli köpeklerde alerjik reaksiyonlara bağlı olarak bu tip davranışlar gerçekleşebilir. Köpeğinizin bunu yaptığını görürseniz, veterinere danışmanız gerekebilir.

Zevk: Köpekler de insanlar gibi sıkılabilir ve yalama sırasında salınan endorfinlerden keyif alabilirler. Kimi zaman bunu sadece canı sıkıldığı için yapabilirler. Bazen boş durmaktan sıkılır ve bu tip davranışlar gerçekleştirebilirler.

Bakım: Köpekler insanlardan onlarca kat daha iyi şekilde koku alabilir. Cildinizde yer alan bazı kokuları siz alamasanız da onlar alabilirler. Örneğin elinizde tuttuğunuz bir ekmeğin kokusunu bile alabilirler. Bazı durumlarda kirli olduğunuzda da sizi yalama içgüdüsü ile yalayabilirler.

Araştırma: Köpekler kediler kadar olmasa da meraklı hayvanlardır ve dillerinde binlerce sinir bulunur. Tat ve koku duyuları birbirine çok bağlıdır ve uyumlu bir şekilde çalışırlar. Kısa bir yürüyüşte bile önlerine çıkan her şeyi kokladıklarını ve yaladıklarını fark etmişsinizdir. Bunun tek sebebi araştırma duygusudur.

Sevgi göstermek: Köpeklerin yalamasındaki bilinen en büyük sebeplerden biri sevgi göstergesidir. Sadece sizi değil, diğer insanları ve köpekleri sevdiğini göstermek için sıcak bir yalama ile karşılama yapabilir.

Dikkat çekmek: Köpekler çoğu zaman dikkatleri üzerine çekmeye bayılırlar. Bu durumda kendini gösterebilmek için sizi yalamak isterler ancak herhangi bir tepkiyle karşılaştıklarında bu davranışı keserler.

Köpeklerin Yalaması Nasıl Engellenir?

Yalamak çoğu zaman köpekler için zararsız bir harekettir ve bazen kendini ifade etme olarak kabul edilmeli. Bazı uzmanlar bunun bir teslimiyet ifadesi olduğunu belirtir. Ancak hiç durmadan yalamaya devam ediyor ve bu konuda laf geçiremiyorsanız bu can sıkıcı bir durum olabilir. Fiziksel olmasa bile psikolojik bir soruna işaret edebilir.

Köpeğiniz aşırı derecede kendi kendini yalıyorsa, veterinerinize onları kontrol ettirerek başlayın ve herhangi bir tıbbi problem veya rahatsızlığı ele alın. Tıbbi açıklamaları göz ardı ettiğinizde, davranışsal çözümlere yönelebilirsiniz. Eğer köpeklerin yalamasını engellemek istiyorsanız şu tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz:

Yok saymak: Eğer köpeğinizi sevmeye başladığınızda sizi yalıyorsa, bu davranışı bırakın ve ona karşı ilginizi yitirin. Göz teması bile kurmayın ve bunun hoşuna gitmediğini belli edin.

Meşgul olacakları bir şey verin: Eğer köpeğiniz yüzünüzü çok sık yalıyorsa ve sizi rahatsız edecek boyutlarda davranıyorsa, ona oyalanacağı bir oyuncak verin.

Egzersiz yaptırın: Uzun bir yürüyüş yapmak köpeğinizin stresini azaltır ve yalama dürtüsünün önüne geçebilir.

Vücut kokunuzu değiştirin: Köpekler çoğu zaman kolonya kokusundan nefret eder. Eğer yerli yersiz sizi yalıyorsa, elinize veya vücudunuza biraz kolonya veya parfüm sıkın. Bu onu sizden uzaklaştıracaktır.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Yıllarca hayvan derneklerinde çalıştım, bu blogumda sizlerle bilgilerimi paylaşacağım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL