Öfkeli Bir Köpek Nasıl Sakinleştirilir?

Öfkeli Bir Köpek Nasıl Sakinleştirilir?

Yazar: Emre Rothzerg Köpek Köpek eğitimi

Eğer bir evcil hayvan besliyorsanız zaman zaman denk gelmişsinizdir, bazı durumlarda köpeğiniz o kadar sinirlenir ki çileden çıkabilir. Böyle bir durumda çoğu köpek sahibi ne yapacağını bilemeyebilir. Öncelikle köpeğinizin de duyguları olduğunu, aynı insanlar gibi aşırı sinirleneceğini unutmamanız gerekmektedir. Peki böyle bir durumda ne yapmanız gerekmektedir. Öfkeli bir köpek nasıl sakinleştirilir?

Onu Öfkelendiren Sorunu Bulun ve Ortadan Kaldırın.

Öfkeli bir köpek nasıl sakinleştirilir sorusunun en önemli ve anahtar adımlarından biridir. Köpekler oldukça dikkatli ve hassas canlılar olduğundan bir anda neye bu kadar sinirlendiğini bulmak sizin için oldukça zorlayıcı olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde öncelikle sakin olmanız gerekmektedir. Şu ip uçları size yardımcı olabilir: köpeğiniz eğer öfkeden kuduruyorsa ilk işi sinirlendiği nesneye saldırmak ya da ona doğru koşmak olacaktır. Köpeğinizin koştuğu yerde ne olduğuna dikkat edin. Eğer köpeğinizin tasması varsa ve saldıramıyorsa, büyük ihtimalle öfkelendiği nesneye doğru bakıp havlayacaktır. Bu şekilde de köpeğinizin neye sinirlendiğini anlayabilirsiniz. Yani kısaca onu öfkelendiren sorunu bulun ve ortadan kaldırır.

Öfkeli bir köpek nasıl sakinleştirilir sorusuna ek olarak köpeğinizin öfkelenebileceği bazı nesneler bulunmaktadır. Örneğin kediler bazı köpekleri oldukça sinirlendirmektedir. Böyle bir durumda köpeğinizin tasmasını asla bırakmayın. Kediler, köpeklere oranla oldukça küçük olduğundan köpeğiniz kediye zarar verebilir. Daha sonra köpeğinizi yavaş yavaş kediyi görmeyeceği bir yere götürün.

Köpekler de bir hem cinsi ile karşılaştığında öfkelenebilir. Bu nedenle kköpeğiniz eğer başka bir köpek gördüğünde sinirleniyorsa onu asla tasmasız dışarıya çıkartmayın. Kedi de olduğu gibi aynı şekilde köpeğinizi sakin bir şekilde diğer köpeği göremeyeceği bir alana götürmeye çalışın.

Köpeklerin öfke problemine sahip olmasının en büyük nedeni yavru olduğu dönemlerde yeterince sosyalleştirilememiş olmasıdır. Sosyal olmayan bir köpek gördüğü ve tanımadığı her nesneye aşırı tepki verebilir ve o nesneyi kendi alanında istemediğinden sinir krizleri yaşayabilir. Bu nedenle yavru köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız ileride saldırgan ve öfkeli bir tavır göstermemesi için onu yeterince sosyalleştirmeye özen gösterin.

Köpeğinizi Sosyalleştirin.

Öfkeli bir köpek nasıl sakinleştirilir sorusunun bir cevabı da uzun vadede köpeğinizi sosyalleştirmektir. Köpekler, tanımadığı nesnelerden korkarlar ve bu korku onları öfkeye, saldırganlığa itebilir. Bu durumu aşmanın en önemli yolu köpeğinizi sakinleştirmektir. Örneğin köpeğiniz diğer köpeklerle asla anlaşamıyor, onları görünce çıldırıyor ise siz onu artık köpek parkına götürmüyor ve diğer köpeklerden uzak tutuyor olabilirsiniz. Ancak bu oldukça yanlış bir davranıştır. Köpeğinizin öfke problemini yenmek için köpeğinizi yavaş yavaş köpek parkına götürebilirsiniz. Örneğin ilk adımınız dostunuz ile birlikte parkta ki köpeklere uzaktan bakmak olabilir. Yavaş yavaş köpeklere daha fazla yaklaşabilirsiniz. Bu sayede uzun vadede köpeğiniz öfke sorununu yenecektir.

Bir Uzmana Danışın.

Eğer köpeğiniz her şeye sinirleniyor, saldırıyor ve onu asla sakinleştiremiyorsanız köpeğinizi bir uzmana götürmekte fayda vardır. Bazı köpekler, özellikle de sokaktan sahiplenilmiş olan dostlarımız büyük travmalara sahip olabiliyor ve bu travmalar onları içgüdüsel olarak sinirli olmaya itebiliyor. Ayrıca köpeğinizin beyninde bir hastalık bulunabilir ve bu durum da köpeğinizi sinirli olmaya itiyor olabilir.

Köpeğinizi Sevin.

Öfkeli bir köpek nasıl sakinleştirilir sorusunun en önemli cevabı budur. Köpekler oldukça hassas canlılardır ve yeterince sevilmeyen bir köpek hırçınlaşabilir. Unutmayın ki köpeğinizin hayatında en değer verdiği şey sizsiniz ve sizden sürekli sevgi bekliyor. Her şeyin yolu sevgidir ve köpeğinizi sık sık sevmek, ilgi göstermek de öfkeli bir köpeği sakinleştirmenin en kesin yollarından biridir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Yıllarca hayvan derneklerinde çalıştım, bu blogumda sizlerle bilgilerimi paylaşacağım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL