Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?

Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?

Yazar: Emre Rothzerg Köpek Köpek bakımı

Kokulara karşı fazla hassasınız ve köpek kokusu sizi rahatsız mı ediyor? Öyleyse köpek kokusu nasıl giderilir sizin için birkaç yararlı tüyomuz olacak.

Köpek kokusu bazen gerçekten rahatsız edici olabilir. Bazı köpekler kokmaya daha elverişlidir. Gerek kalın deriler gerek sık tüyler olsun kokuya sebep olan faktörler arasındadır. Ayrıca golden cinsi çamur ve su birikintisine girmekten zevk alan köpeklerin kokuları, diğer köpeklere nazaran daha rahatsız edici olabilir. Köpek kokusunu gidermek için yapabileceğiniz birkaç şey bulunur. Ancak köpek kokusu nasıl giderilir kesin bir çözüm için, kokunun kaynağını bulmak gerekir. Ayrıca mevzu bahis köpek kokusunu sindiği yerden gidermek yetmeyebilir. Bu yüzden sorunun kaynağına, yani köpeğinize eğilmeniz gerekecektir.

Evdeki Köpek Kokusu Nasıl Giderilir

Evde köpek kokusu ile yaşamak, dayanılmaz derecede rahatsız edici olabilir. Her evde köpek besleyenin evi kokacak diye bir durum yok. Dürüst olmak gerekirse, gerekli bakım yapılmadığı takdirde her köpek kokar. Eğer kokan köpeği evinizde besliyorsanız, bu koku evinize sinecektir. Evdeki köpek kokusu nasıl giderilir?

 1. Köpeğinizin yatağını haftada bir süpürün.
 2. Köpeğinizin yatağını ayda en az iki kere yıkayın.
 3. Köpek tüylerinin biriktiği yerleri sürün.
 4. Evinizde köpeklerin gezdiği yerleri ahşap ve yüzey temizleyicilerle silin.
 5. Köpeklerinizin kullanabildiği mobilyaların üzerine çarşaf örtün.
 6. Evinizi sık sık havalandırın.

Köpeklerin Kokmaması İçin Ne Yapılmalı

En iyi tedavi şekli, hastalıktan korumamaktır. Bu durumda köpeğinizin kokusu eve sinmeden önce, kokmasını önlemek en güzel tedbir olacaktır. Dolayısıyla köpeklerin kokmaması için ne yapmalı bilmenizde fayda olacaktır.

 1. Köpeklerinizin havasız ortamlarda kalması kokmalarına sebep olacaktır. Bu yüzden köpeklerinizin yataklarını mümkün olduğunca havadar yerlerde bırakın. Ayrıca köpeklerinizin düzenli olarak dışarı çıkması da kokmalarını engelleyecektir.
 2. Banyo yaptırmak: Çok sık banyo yaptırmak, köpeğinizin temiz olacağı anlamına gelmez. Bu yüzden en fazla ayda bir kere köpeğinizi yıkayın. Köpeklerinizi çok sık yıkamak, cildinin kurumasına sebep olacaktır.
 3. Köpeğinizin tüylerini düzenli olarak tımarlayın. Dolaşan ve topaklanan tüyler, çok fazla pisliği içine hapsedebileceği gibi, parazitler için de elverişli zemin hazırlar.
 4. Banyodan sonra köpeğinizi pudralamayı unutmayın. Bu hem parazitlerden korunma yöntemidir hem de mis gibi kokmasını sağlayacaktır.
 5. Banyodan sonra köpeğinizi çok iyi kurulamanız gerekir. Islak kalmış köpek derisi ve köpek tüyleri, çok yoğun bir koku yaratır. Ayrıca iyi durulamadığınız takdirde şampuan kalıntısı da köpeğiniz için zararlı olacaktır.
 6. Köpeğinizin çamura, pisliğe ve su birikintisine girmesine izin vermeyin ve yattığı yerleri temiz tutun. Özellikle köpeklerin yatakları çok pis kokabilir ve düzenli yıkanması gerekir.

Köpek Kokusu Giderici Ürünler ve Fiyatları

Piyasada köpek kokusu giderici birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler, mobilyalara ve zeminlere uygulanabildiği gibi, sprey formlarında da üretilmektedir. Bazı temizlik firmalarının ürettiği kimyasalların köpek kokusu giderme özelliği bulunur, bazı ürünler ise buna özel olarak üretilir.

Köpek kokusu giderici ürünler ve fiyatları, kullanım alanlarına ve fiyatlarına göre değişkenlik göstermekte. Köpek kokusu gidermek için kullanılan şampuanların fiyatları 16 TL’den başlamaktadır. Zeminlere ve mobilyalara uygulayabileceğiniz köpek kokusu giderici ürünlerin fiyatları ise 24 TL’den başlayarak 472 TL’ye kadar çıkabilmekte.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Yıllarca hayvan derneklerinde çalıştım, bu blogumda sizlerle bilgilerimi paylaşacağım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL