Köpek Tırnağı Nasıl Kesilir?

Köpek Tırnağı Nasıl Kesilir?

Yazar: Emre Rothzerg Köpek Köpek bakımı

Köpeğinizin tırnağı fazla uzadıysa, size, evinize ve hatta kendine zarar verecek duruma gelebilir. Bu durumda köpek tırnağı nasıl kesilir?

Köpek tırnağı kesmek insan tırnağı kesmek gibi basit bir iş değildir. Köpeklerin tırnakları için özel tırnak makasları bulunur ve köpek tırnağı nasıl kesilir hakkında bilgi sahibi olmayanlar riskli sonuçlara sebep olabilir. Çünkü köpeklerin tırnakları ve etleri nerede birleşir tam olarak belirlemek zor olabilir. Eğer köpeğinizin et kısmını keserseniz, şiddetli kanamaya sebep olabilir ve burada oluşan yaralar yüzünden köpeğinizin yarasının iltihap kapmasına sebep olabilirsiniz. Köpeklerin ayak tırnaklarının yerle temas etmesinden dolayı enfeksiyon kapması sürpriz olmayacaktır. Yaraya bağlı enfeksiyonlar her zaman ciddiye alınması gereken durumlardır. Ciddi bir antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Ayrıca hızlı bir şekilde müdahale edilmediği takdirde çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Öte yandan kesik derin olursa, kanama daha şiddetli veya durdurulması daha güç olabilir. Tüm bunlar evcil hayvanınızın yaşamasını istemeyeceğiniz olumsuz durumlardır.

Beyaz tırnaklı köpeklerde damarlı olan kesim rahatlıkla görülebilir. Ancak siyah tırnaklı köpeklerde bunu görmek oldukça zor olabileceğinden, dikkatli bir kesim yapmak gerekecektir.

Köpeklerin Tırnakları Kesilir mi?

Peki köpek tırnağı kesilir mi? Bu sorunun cevabı için evet diyebiliriz. İnsanlar çoğu zaman dışarıda yaşayan köpeklerin tırnaklarının kesilmediğini, evde yaşayan köpeklerin neden tırnaklarının kesildiğini merak ederler. Bunu kısaca şu şekilde açıklayabiliriz; dışarıda yaşayan köpeklerin tırnakları devamlı olarak törpülendiğinden, doğal bir şekilde kısa kalır. Evde yaşayan köpeklerin bu tip şansları olmayacağından, tırnaklarının bir müdahale ile kesilmesi gerekecektir.

Köpeklerin tırnakları neden kesilir? Özellikle büyük cins köpekler, uzun tırnakları yüzünden yere basmakta zorlanabilir. Uzun tırnaklar geriye doğru uzamaya başlar ve köpeklerde bir batma hissi yaratır. Ayrıca kumaş veya taş gibi cisimlere bir takılma anında bir kırılmaya hatta kökten ayrılmaya sebebiyet verebilir. Bu tip durumlarda kalmamak için köpeğinizin tırnağının çok fazla uzamasının önüne geçebilirsiniz. Yani, sık sık dışarı çıkabilir ve köpeğinizin tırnağının törpülenmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeklerin Tırnaklarını Kesme Tekniği

Hemen her şeyde olduğu gibi köpeklerin tırnaklarını kesme tekniği de vardır ve tecrübesiz insanlar için başlarda zorlayıcı olabilir. Öncelikle bilinmesi gereken, köpek tırnaklarını kesmek için sıradan bir tırnak makası kullanamayacağınızdır. Köpekler için üretilen tırnak makasları, insanlarınkinden çok farklıdır ve oval bir ağıza sahiplerdir. Bu sayede köpeklerin kalın ve sert tırnaklarını kesebilirler. Ayrıca bazı durumlarda köpeğin cinsine ve boyuna göre farklı tipte tırnak makasları kullanmak gerekebilir. Bunun stresli bir şey olduğu bir gerçek ancak evde kendi imkânlarınızla köpeklerin tırnaklarını kesebilirsiniz. Bunu daha rahat yapabilmeniz için köpeklerin tırnaklarını kesme tekniği hakkında fikir sahibi olmanız gerekebilir.

  • Öncelikle tırnak kesiminde sizi en çok zorlayan şey, köpeğinizin hareketli olması. Bazı durumlarda köpekler korkunca saldırgan olabilir. Bu yüzden ilk olarak üzerindeki stresi almanız gerekir. Eğer olağan şartlarda köpeğiniz sakinleşmiyorsa, CBD yağı gibi organik sakinleştiriciler kullanabilirsiniz.
  • Köpeğinizin tırnağını keserken yapacağınız en büyük ata, damarlara zarar vermektir. Bu yüzden köpeğinizin et kısmının nerede başladığını tespit etmeniz gerekir. Beyaz tırnaklı köpeklerde pembeleşen kısım et kısmının habercisi olabilir. Fakat siyah tırnaklı köpeklerde iş daha zor olabileceğinden, sık sık et kısmının nereden başladığını kontrol etmelisiniz. Bunun için patinin alt kısmını kontrol etmeniz gerekir.
  • Bir pençe kaldırın ve sıkıca, ancak nazikçe, baş parmağınızı bir ayak parmağının yastığına ve işaret parmağınızı tırnağın üstündeki cildin üst kısmına yerleştirin. Köpeğinizin hiçbir tüyünün size engel olmadığından emin olun.
  • Daha iyi kontrol sağlayabilmek için küçük boyutlu tutma kısmı olan makasları tercih edin. Daha büyük tutamaklı makasların kontrolü ustalık gerektiren bir durumdur. Eğer köpeğiniz dev cinslerdense, o zaman büyük makas kullanmanız zaruri olacaktır.
  • Aletleri keskin tutun. Körelmiş tırnak makasları, tırnağı kökünden zorlar ve hayvanların canını fazlasıyla yakar. Bu yüzden tırnak makasının keskinliğini kesime geçmeden önce kontrol etmeniz önemlidir.
  • Kesim işlemi sırasında köpeğinizin patisini sıkmayın. Bu normalden daha acı verici bir durum olacağından köpeğinizi strese sokacaktır.
  • Kesim işlemi sırasında her tırnağı nazikçe elinizle ayrı bir şekilde tutun.
  • Siyah tırnakların arasında yer alan kireçli kısım duyarsızdır. Öncesinde sorun yaşamamanız için bu kısmı temizleyin.
  • Köpeğinizin arka ayaklarından kesmeye başlayın. Bu tırnaklar daha hassas ve acılı olacağından, ilk etapta yapmanız daha sonrası için işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Köpeğinizin üzerindeki stresi almak için ödüllendirin ve ona sevecen davranın. Eğer siz stres yaparsanız köpeğiniz daha fazla panik olabilir. Köpeğiniz için ödül mamasını hazırda tutun ve her tırnaktan sonra ödülünü verin.

Köpek Tırnak Kesimi Fiyatı

Tüm bu işlemler sizin için fazlasıyla stresli geliyorsa, köpeğinizin tırnaklarını profesyonel bakım merkezlerinde veya veterinerlerde kestirebilirsiniz. Köpek tırnak kesimi fiyatı sandığınız kadar yüksek olmayabilir. Gene de standart bir fiyattan bahsetmek zordur. Serbest ticaret kanunu gereği herkes istediği fiyat politikasını uygulayabilir. Ancak köpek tırnak kesimi fiyatı ortalama 25 TL’den başlar. Bu 2020 yılı veteriner hizmetleri taban fiyatıdır. Fiyatlar, farklı semtlerdeki veterinerlere ve bakım yerlerine göre daha yüksek olabilir.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Yıllarca hayvan derneklerinde çalıştım, bu blogumda sizlerle bilgilerimi paylaşacağım.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL